Netiquette
Co je 'netiketa'
Slovo netiketa vzniklo spojením slov net (síť, zkráceně internet) a etiketa, což je nepsaný souhrn normy lidského chování.
Původní text Netiquette vznikl někdy v osmdesátých letech v prostředí univerzity v Berkeley.
Netiketa shrnuje zásady slušného chování v prostředí internetu a přidává zásady pro toto prostředí specifické.
Pojmy
- vlákno - neboli thread je diskuse většinou vázaná k jednomu předmětu. Velké diskusní servery mají většinou stovky vláken v mnoha kategoriích
- FAQ - často kladené otázky
- flamewar - zejména v diskuzních fórech bývají případy, kdy se zapomene na předmět debaty[tzv. Off-topic diskuse] a mluvčí se mezi sebou pouze vzájemně napadají)
- Off-topic - Mimo téma. Příspěvek odchylující se od daného tématu. V některých(moderovaných) forech jsou tyto typy příspěvků promazávány. Důvod je jasný - návštěvník zde je kvůli tomu, co je v předmětu diskuze, a ne, aby zjišťoval, jaké vám chutná pivo! (Samozřejmě, nic vám nebrání založit si diskuzi o pivu. Pokud to ovšem pravidla fora a tématické zaměření dovolují)
- Mail - mail, mejl, majl, prostě systém elektronické pošty
- IM - instant messaging, neboli protokol pro rychlou komunikaci. Například ICQ, Jabber, MSN...
- IP adresa - jednoznačný identifikátor každého počítače v síti. Kterékoliv diskusní forum, poskytovatel mailové schránky má možnost logovat vaši IP adresu a většinou tak činí. IP vás identifikuje jako že jste stále ten samý počítač a lze z ní zjistit vašeho poskytovatele připojení(a ten musí, pokud dostane soudní příkaz, předat vaše osobní údaje orgánům činných v trestním řízení - to si uvědomnte, pokud byste začali dělat jó blbosti)
- SPAM - nevyžádaná pošta rozesílaná většinou hromadně. SPAM však je problémem i diskuzních fór; v aktuální(2006) verzi českých zákonů je trestný, pokud jde o propagaci/obchodní nabídku nějaké firmy.
- Řetězcová zpráva - HOAX - HOAX je typ SPAMu, který dost lidí otravuje, který vypadá nevinně, a na jehož konci je něco jako "...přepošli X lidem", případně "...pošli celému ContactListu"(v IM).
- Phising do češtiny nehezky převedeno jako rhybaření - metoda vylákání osobních údajů, například čísla platební karty, uživatelských jmen a hesel, etc.
Akronymy - zkratky při komunikaci
Při internetové komunikaci se často (záleží na tom, v jaké komunitě se vyskytujete) používají následující akronymy:
- RTFM - sousloví "Read The Fuc*ing Manual", neboli "Byl bys tak hodný, a přečetl si návod?". Taktéž se používá RTM jako slušnější verze.
- STFW - "Search The Fuc*ing Web", neboli "Byl bys tak hodný, a prohledal web?"
- WTF - "What The Fuc*", neboli "Co to, saframýdlo, je?"
- IMHO - "In My Humble Opinion", neboli "Dle mého skromného názoru". Větší sebedůvěru ukazuje varianta IMO(dle mého názoru)
- LOL - "Laughing Out Loud", neboli "Směju se nahlas"
- ROFL - "Rolling On the Floor Laughing", neboli "Válím se smíchy po zemi"
- BTW - "By The Way", neboli "Jen tak mimochodem..."
Pravidla
- Chovejte se k druhým, tak, jak chcete aby se oni chovali k vám - úplně nejzákladnější pravidlo mezilidských vztahů. Posíláte-li někomu zprávu, přečtěte si ji - a řeknětě si: "Jak by mi bylo na jeho místě?". Toto pravidlo nechrání dokonale(pokud se vy a dotyčný více lišíte, nebo je vaše schopnost empatie malá), ale učí se již v mateřských školách.
- Nespěchejte, myslete
- Nespěchejte, vychladněte - dostali jste ofenzivní mail(případně příspěvek v diskuzi) a jste rozzuřeni? Neměli by ste psát odpověď. Počkejte hodinku dvě, a pak se ještě jednou zamyslete - opravdu to dotyčný myslel tak zle? Nevyplývá to jenom z nepochopení? Nechce pouze provokovat?
- Někdy je lepší soukromí - pokud s někým potřebujete vyřešit například jeho problematický příspěvek, aniž by to nějak souviselo s diskuzí, použijte osobní zprávy, případně mail, IM...
- Nespěchejte, čtěte - Pročtěte si pravidla fóra před tím, než začnete přispívat, neřkuli založíte nové vlákno! Taktéž prostudujte FAQ - často kladené otázky. Myslete na ty, kteří diskusi sledují... a každý den se jim tam objeví ta samá často kladená otázka
- Nemějte tajnou identitu - Zdá se vám snadné vydávat se za to(osobnost), čím nejste? Nedělejte to. Internet není anonymní. Jste zjistitelní. Nelžete o své identitě. Samozřejmě, proboha, chraňte si soukromí. Jenom nelžete... a používejte ve styku s lidmi pouze jeden(váš originální co vám dala matka příroda) charakter
- Nekraďte identitu - opravdu, nevydávejte se za někoho jiného. I kdyby dotyčný měl jakkoliv uhodnutelné heslo, raději mu pošlete soukromou zprávu. Vydávat se za někoho jiného je velice vážný přestupek proti netiketě, na většině serverů trestaný zablokováním vaší IP adresy
- Nespamujte - SPAM je v jistém významu i zpráva nesouvisející s diskusí(off-topic). Horší je ovšem spam kterým něco propagujete(nejoblíbenější formou na internetu je odkaz, neboli hyperlink) - stále za předpokladu, že to nesouvisí s diskuzí. Posoudit co je a co není spam je občas docela těžké - ale pamatujte, že na netu jsou i, v tomto směru, dosti paranoidní uživatelé - dejte si pozor na nedorozumnění.
- Nerozesílejte řetězcové zprávy - Tyto zprávy v polovině případů člověku vyhrožují(co mu provedou, když je nerozešle), v druhé polovině případů obsahují poplašnou (nepravdiovu) zprávu. Garantují vám, že jejich přeposláním prospíváte informovanosti, zdravotnímu stavu, nebo sexuální potenci vašich přátel. Není tomu tak. HOAXování vás může stát vaše kamarády, nebo prestiž (skvělé je, pokud hoaxy přeposíláte svým obchodním partnerům, získají o vás opravdu úžasné mínění[ironie]), nebo obojí.
- Nedůvěřujte(nebo alespoň prověřujte) - na internetu je strašně moc lidí. Občas se vyskytnou i podvodníci, snažící se na vás vylákat peníze/číslo kreditní karty/jiné osobní údaje. Nedůvěřujte. Těmto praktikám se říká phising. Jak to funguje? Příjde vám mail, který se tváří jako z důvěryhodného zdroje, například z vaší banky. V mailu je odkaz na webový formulář na stránku, taktéž tvářící se důvěryhodně, kde máte vyplnit vaše uživatelské jméno a heslo, případně číslo karty, nebo jiné údaje o které jde. Vy si myslíte, jak jste své bance krásně pomohli opravením svých údajů, nebo co je záminkou... a zatím se vaše peníze přelévají na konto phisera. Zlaté pravidlo: NIKDO se vás na citlivé údaje neptá mejlem. Respektive vás takto neodkazuje. Pokud se vám zdá, že by *přece jen* mohlo jít o pravdivý dopis, informujte se přímo u té organizace. Rozhodně neklikejte na linky v nedůvěryhodných mejlech.
- Nedůvěřujte(část 2) - Některým lidem nejde o vaše citlivé údaje. Třeba si chtějí udělat jenom srandu. Nebo jsou to nebezpeční psychopati. Každopádně, cizím lidem se nesvěřuje a bezhlavě se jim nedůvěřuje. Buďto(první kategorie, neboli vtipálci) se vám dostane v otázku na příkaz kterým se přehrává video odpověď "rm -R -f /"(neplést s RTFM!:=)) - což je příkaz na kompletní výmaz disku(tedy na obskurním operačním systému Linux... nebo, což je druhá kategorie, se dostanou vaše údaje do spárů třeba úchyláka. Extrémně nebezpečné je to, samozřejmě, u dětí, kterým je tato zásad vštěpována jako prakticky první seznámení se světem a internetem. Oprávněně.
Psaná komunikace
Jak správně psát? Na vašem písemném projevu strašně závisí hodnocení ostatních o vás!
- Jazyk - Jednoduché. Používejte jazyk, který je obvyklý. Co se týče citací z cizích jazyků, záleží na prostředí - jsou místa kde můžete klidně psát anglicky a všichni tomu rozumí, ve spoustě situací je ale vhodné přidat i překlad do češtiny.
- Diakritika (háčky a čárky, neboli nábodeníčka) - Obecně je lepší do diskusí přispívat s diakritikou(pozor, až na ty cizojazyčné, samozřejmě). Některé diskuse mají přímo tuto nutnost napsanou ve svých pravidlech(čtěte je!). V osobní komunikaci nábodeníčka psát nemusíte(ale můžete), záleží na preferenci vaší a toho s kým si píšete. Občas je důležitá také technická stránka věci, pokud programy nezvládají české kódování(ale to je snad již záležitost minulosti, problém může nastat leda v popletení znakových sad).
- Interpunkce - existují pravidla pro psaní čárek, závorek, úvozovek(která nestoudně porušuji). Více v perfektním článku na jakpsatweb.cz
- Interpunkce(2) - aneb důležité; nepište více než jeden otazník nebo vykřičník na konci věty! Více těchto znamének za sebou svědčí o... nevyspělosti pisatele
- Pravopis - Pište pravopisně správně. Můžete si dovolit nespisovnost, ale i/y rozhodně ne. Už jedna špatná shoda podmětu s přísudkem o vás může dát ostatním celkem negativní představu.
- Velká písmena - Zdánlivě souvisí s pravopisem, až na jedno zažité pravidlo; POUŽITÍ KAPITÁLEK JE BRÁNO JAKO KŘIK! Otravuje to, pokud k tom nemáte vážný důvod (třeba právě potřeba křičet - ale, nepotřebujete prostě vychladnout?)
- Smajlíci - Používání emotikonů, neboli smajlíků se nehodí do oficiální komunikace. Jinak jde ovšem o výborný způsob, jak vyjádřit své pocity a přitom zůstat v rovině psaného textu. Samotná kapitola jsou emotikony grafické, které se té geniální jednoduchosti zase vzdalují... Každopádně, nepřežeňte to. Obr-smajlík(přes padesát znaků za sebou bez mezery) může docela slušně rozhodit některé stránky - nemluvě o tom, že takové použití je vážne kravina. Dobrého pomálu. A hlídejte se - spousta lidí se stane (zejména v instantní komunikaci) na smajlících závislá a zprávu bez nich si nedokáže ani představit. Takové jedince čeká masivní odvykací kůra v psychiatrické léčebně Bohnice. A rovněž - zpráva obsahující JENOM smajlík/y má nulovou informační hodnotu
Mail a přílohy
- Diakritika v názvech příloh - vyhněte se jí. To že vám se na disku zobrazuje název souboru "žluťoučký koníček se pase na loučce.ppt" v pořádku neznamená, že se zobrazí správně i příjemci. Ten nemusí používat vaše kodování, případně název souboru *zkazí* průchod některým serverem. Prostě, háčky, čárky a mezery do názvů souborů nepatří. Ideálně ani na vašem disku, ale to je vcelku váš problém.
- Velikost příloh - e-mail není určen na přenášení většího množství dat. Při přenosu totiž posílá asi o třetinu více dat, než kolik má samotná příloha. Posíláte-li přílohu větší než cca 500kb, rozhodně se s příjemcem domluvte, zda mu to nevadí.
- Mail jako HTML? - Pokud nevyužíváte možnosti formátovaní textu v mailech(a pokud ano - je to opravdu nutné a vhodné?), vypněte si odesílání zpráv jako HTML a místo toho zvolte "plain text" - obyčejný text. Zpráva tak zabere citelně méně místa. A zobrazí se každému (html se u některých klientů/mail rozhraní zobrazí jen jako příloha).
- HOAXY a řetězcové zprávy - nerozesílejte. Rozhodně ne. Notabene s přílohami. Budete se smažit v pekle. Když už, tak se nejprve rozhodně zeptejte příjemců, zda jim to, když jim budete tyto zprávy rozesílat, nevadí. Zeptejte se taktéž na přílohy. A nepřeposílejte pomocí prostého forwardování(přeposlání). Zprávy se tak stávají zdrojem emailových adres pro spamery. Takže ctrl+c a ctrl+v nebo podobně, hlavně ať tam proboha nejsou emailové adresy i úplně nevinných lidí!
Soukromí
- Přeposílání soukromé komunikace - při soukromé komunikaci je (snad) ustáleným pravidlem, že můžete přeposílat/zveřejňovat logy/etc., ale měli byste o tom dotyčnému říci. Samozřejmě záleží na důvěrnosti vztahu, který s dotyčným máte a důvěrnosti komunikace a ... situaci. Pamatujte, že jak se budete chovat k ostatním, tak se ostatní budou chovat k vám. A tak na to dojedete. Třeba.
- Předávání kontaktů je otevřená otázka. Většinou je vhodné nepředávat telefonní čísla bez povolení dotyčného komu to číslo patří. Soukromí dalších kontaktů je otevřenou otázkou, předání mailu či IM identifikátoru by však obecně nemělo vadit(samozřejmě pokud se vlastník někdy nevyjádřil ve smyslu, že by mu to vadilo). Záleží také na důvěryhodnosti člověka, kterému máte ten kontakt dát.